jak wyczyścić BIK

środa, 23 lipca 2014

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób stara się o kredyt. Niestety czasami jest to niemożliwe, nie tylko ze względu na słabą zdolność kredytową, ale również na negatywną historię w BIK. Trafiają tam informacje o zaciągniętych kredytach, debetach na koncie, czy kartach kredytowych. Jeżeli historia kredytowa jest pozytywna, wówczas może być bardzo pomocna w uzyskaniu kolejnej pożyczki. Niestety nie zawsze tak jest. Są jednak sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem i usunąć złe wpisy w BIK-u. 

Co to jest BIK - Biuro Informacji Kredytowej

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej powstało po to, żeby dostarczać bankom, przedsiębiorcom i klientom indywidualnym informacji na temat historii kredytowych konkretnych osób. Bank może więc w każdym momencie sprawdzić, czy osoba, która właśnie ubiega się o kredyt jest godna zaufania. W BIK znajdują się bowiem informacje na temat spłaconych i niespłaconych kredytów oraz przeterminowanych rat. Dzięki pozytywnej historii w BIK można pokazać bankowi, że jest się osobą godną zaufania. Jeżeli natomiast w historii znajdą się jakieś negatywne wpisy, bank może odmówić udzielenia kredytu. W związku z tym wiele zastanawia się, jak usunąć historię w BIK?

Jak wyczyścić historię w BIK samodzielnie?

Podczas podpisywania umowy kredytowej klient zazwyczaj wyraża zgodę na przetworzenie danych osobowych. Na tej podstawie informacje o zaciągniętych kredytach trafiają też do BIK. Jednym ze sposobów usunięcia wpisów w  BIK jest więc cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Problem pojawia się wówczas, gdy klient spóźnia się ze spłatą kredytu ponad 60 dni. W tym momencie zgoda na przetwarzanie danych osobowych nie jest potrzebna i informacja o kredytach dalej widnieje w BIK.

Każdy klient może również ubiegać się o usunięcie negatywnych wpisów w BIK, wówczas gdy spłacił wszystkie pożyczki i kredyty (może sam się dowiedzieć, jak usunąć historię z BIK). Powinien wtedy złożyć on odpowiednie pismo do banku. Ten z kolei może rozpatrzyć takie pismo pozytywnie lub negatywnie. Drugi przypadek ma miejsce wówczas, gdy klient wykazuje tendencje do niespłacania kredytów i innych zapożyczeń. Jeżeli bank odmówi wykreślenia wpisu z BIK, ma prawo do przechowywania danych klienta przez 5 lat.

Jak usuwa historię z BIK doświadczona firma?

Jak usunąć historię w BIK? To częste pytanie kierowane do wielu firm, zajmujących się czyszczeniem historii kredytowej. Okazuje się, że takie firmy świadczą zazwyczaj usługi podobne do tych opisanych powyżej, ale w imieniu swojego klienta. Firmy te oferują pobranie z BIK raportu na temat konsumenta i przeanalizowanie jego historii kredytowej. Nie jest to jednak nic szczególnego, ponieważ każda osoba może raz na pół roku poprosić BIK o udostępnienie takiego raportu. Co więcej jest to bezpłatne. Oprócz tego, kancelarie prawne lub inne firmy zajmujące się usuwaniem wpisów w BIK, wysyłają prośbę do BIK o restrukturyzację długu i zawarcie ugody. Taką czynność również może wykonać każdy klient samodzielnie. Za usunięcie jednego wpisu z BIK trzeba zapłacić nawet 500 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata związana z wystawieniem notarialnego pełnomocnictwa. Dla wielu osób może być to znacząca kwota, tym bardziej jeśli do usunięcia jest więcej niż jeden wpis. 

jak wyczyścić bik