czwartek, 05 grudnia 2013

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją, która współpracuje z bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi. BIK przechowuje informacje na temat klientów banków i SKOK-ów, gromadząc dane, dotyczące zaciąganych przez nich kredytów czy pożyczek. Za każdym razem, gdy korzystamy z tego typu produktów bankowych, informacja trafia do Biura Informacji Kredytowej. Pojawiają się tam również dane na temat tego, czy spłacamy zadłużenie regularnie czy mamy problemy z jego spłatą.

Biuro Informacji Kredytowej a otrzymanie kredytu

Informacje, jakie na nasz temat pojawiają się w BIK mają wpływ na otrzymanie lub nieotrzymanie kredytu z banku. Instytucja ta za każdym razem, gdy ktoś składa wniosek o kredyt, występuje do Biura Informacji Kredytowej o przesłanie raportu na temat historii kredytowej danej osoby. Dzięki temu bank ma możliwość sprawdzenia, czy potencjalny kredytobiorca jest osoba wypłacalną i godną zaufania. Im więcej problemów ze spłacaniem należności, tym mniejsza zdolność kredytowa przyszłego klienta banku.

Jak długo przechowywane są informacje w BIK

Informacja o terminowych spłatach w Biurze Informacji Kredytowej jest przechowywana aż do czasu całkowitego uregulowania zadłużenia. Jeżeli chcemy, aby instytucje finansowe miały dostęp do naszej pozytywnej historii kredytowej również po spłaceniu zobowiązania, musimy wyrazić na to pisemną zgodę. Można to zrobić w instytucji bankowej lub SKOK-u, ale również w chwili podpisywania umowy kredytowej. Tego typu dyspozycję można również wydać w dowolnym momencie w Centrum Obsługi Klientów Biura Informacji Kredytowej. Udzieloną zgodę możemy wycofać w każdej chwili.

Jeśli nie udało się nam spłacić zobowiązań w terminie i spóźniliśmy się więcej niż miesiąc od czasu, gdy bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa przesłała nam ponaglenie, Biuro Informacji Kredytowej odnotowuje taką informację. Przechowuje ją jeszcze przez pięć lat od spłaty zadłużenia.

Bycie dłużnikiem w BIK

Figurowane na liście dłużników w BIK może oznaczać trudności z otrzymaniem kredytu. Nawet jeśli uda się nam spłacić zadłużenie, w rejestrze Biura Informacji Kredytowej będziemy widnieć jeszcze przez okres 5 lat od daty uregulowania wszystkich należności.

Jak zniknąć z rejestru BIK

Wyłączne prawo do zbierania i zarządzania danymi na tematy historii kredytowych klientów banków posiada Biuro Informacji Kredytowej, ale nie ma możliwości ich modyfikowania. Dane te przekazywane są przez instytucje: banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób może wpłynąć na to, jakie dane znajdują się w BIK. Na rynku pojawia się wiele firm, które oferują rzekome usuwanie historii kredytowej w BIK. Nie jest to jednak prawda, ponieważ takie ma prawo ma jedynie bank czy SKOK, czyli instytucje, które przekazują dane do BIK. Jeśli chcemy, aby w naszej historii kredytowej znalazła się informacja o regularnym spłacaniu kredytu, warto wystąpić do instytucji, która nam go dzieliła i poprosić o pozytywną opinię, adresowaną do Biura Informacji Kredytowej. Podobnie jest w przypadku negatywnych informacji. Gdy nie udało się nam spłacić zadłużenia w terminie, w rejestrze dłużników BIK widniejemy jeszcze przez pięć lat. Możemy jednak złożyć do banku czy SKOK-u wniosek o usunięcie lub skorygowanie tych danych.

Lepiej zapobiegać niż interweniować

Znacznie lepiej jest zapobiegać niż interweniować, dlatego pamiętajmy o tym, aby zawsze dbać o to, aby nasza historia kredytowa była pozytywna. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest terminowe spłacanie zadłużeń i reagowanie na każde ponaglenie o terminową zapłatę kolejnej raty. Dla wielu osób Biuro Informacji Kredytowej jest swego rodzaju „czarną listą”, na której widnieją informacje na temat dłużników. Tak naprawdę jednak jest to miejsce, gdzie przechowywana jest historia kredytowa klientów banków. Gdy zaciągane kredyty i pożyczki będą spłacane regularnie nie mamy powodów do obaw o figurowania na liście dłużników BIK.

21:29, poradykadrowe , BIK
Link Dodaj komentarz »

Spłacanie kredytu

Wzięcie kredytu to jedno, ale spłacenie go: to już zupełnie inna historia. Spłacanie kredytu odbywa się w wyznaczonej w umowie formie, zazwyczaj w postaci regularnych rat o ustalonej wysokości. Kredyt spłaca się wraz z odsetkami. Ich wysokość jest uzależniona od oprocentowania danego kredytu. Jak zatem ominąć problemy ze spłatą kredytu czy pożyczki?

Terminowe płacenie rat: dlaczego jest tak ważne?

Terminowe spłacanie rat jest niezwykle istotne, ponieważ każde nieregulowane zadłużenie od razu jest notowane w historii kredytowej danego klienta, która przechowywana jest w Biurze Informacji Kredytowej. Czym grozi stanie się dłużnikiem BIK? Taki klient nie jest dla banku niewiarygodny, ponieważ nie spłacał już wcześniej zobowiązań, więc nie ma gwarancji, że obecny kredyt będzie spłacał regularnie. W niektórych przypadkach, na przykład przy kredycie hipotecznym, bank może zająć hipotekę, pod zastaw której wzięliśmy kredyt.

Problemy ze spłatą kredytu

W czasie spłacania kredytu możemy natrafić na różnorodne problemy, które mogą prowadzić do niemożności regulowania kolejnych rat. Powodami takiego stanu rzeczy mogą być utrata pracy czy inne, pilne wydatki. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie możemy spłacać kolejnych rat zaciągniętego kredytu? Najlepszym wyjściem jest umówienie się z doradcą finansowym, który zaproponuje nam najlepsze rozwiązania. Sposobów jest co najmniej kilka. Dzięki dokładnym ich poznaniu możemy wybrać ten, który w naszym przypadku okaże się najbardziej optymalny.

Rozwiązanie numer 1: kolejny kredyt lub pożyczka

Najprostszym rozwiązaniem jest wzięcie kolejnego kredytu lub pożyczki, za pomocą których spłacimy wcześniejsze zobowiązanie. Niestety, musimy liczyć się z tym, że pojawi się problem ze spłaceniem nowozaciągniętego zadłużenia. Możliwe jest również wpadnięcie w pętlę kredytową z coraz większymi zobowiązaniami do spłaty.

Rozwiązanie numer 2: pożyczka od rodziny czy znajomych

Pieniądze na spłatę kredytu można również pożyczyć od bliskich: rodziny lub znajomych. Taka pożyczka nie będzie oprocentowana, co wiąże się ze spłaceniem dokładnie takiej kwoty, jaką pożyczyliśmy. Czasami jednak pojawia się problem ze znalezieniem osoby, która jest nam w stanie pożyczyć odpowiednią ilość gotówki.

Rozwiązanie numer 3: zmniejszenie rat i wydłużenie czasu spłaty kredytu

Bardzo pomysłowym rozwiązaniem jest poproszenie banku o zmniejszenie rat i tym samym wydłużenie okresu kredytowania. Kredyt spłacamy dłużej, ale raty są niższe, więc łatwiej nam opłacić je mimo problemów finansowych czy innych wydatków.  

Rozwiązanie numer 4: zawieszenie spłacania kredytu

Przy poważnych problemach finansowych możliwe jest wnioskowanie o czasowe zawieszenie spłacania kredytu. Pozwala to nad podreperowanie budżetu i regularne spłacanie zobowiązania w późniejszym czasie. Oczywiście takie rozwiązanie zakłada wydłużenie czasu spłacania kredytu.

Rozwiązanie numer 5: umorzenie kredytu

W niektórych przypadkach możliwe jest umorzenie spłacanego kredytu. Umorzenie jest możliwe w przypadku kredytu studenckiego, gdy absolwent wykaże, że nie jest zdolny do jego spłacenia, na przykład gdy uległ wypadkowi i nie ma możliwości podjęcia pracy, która pozwoliłaby mu na uregulowanie zadłużenia. W przypadku kredytów studenckich możliwe jest także częściowe umorzenie spłaty dla najlepszych studentów na roku. Kredyt jest więc dodatkowym motywatorem dla żaków do jeszcze bardziej wytężonej nauki.

Rozwiązanie numer 6: kredyt konsolidacyjny

Często niemożność spłacenia zobowiązań wciąga nas w pętlę kredytową, co skutkuje jeszcze większymi kłopotami. Rozwiązaniem najbardziej popularnym i jednocześnie najrozsądniejszym jest zamienienie wielu lat na jedną, niższą, dzięki skorzystaniu z nowoczesnego kredytu konsolidacyjnego. Za jego pomocą możliwe jest złożenie wszystkich kredytów w jeden, co znacznie poprawia sytuację. Gdy mamy tylko jedno zadłużenie o wiele łatwiej nam spojrzeć na konieczność jego spłacania. Kredyty konsolidacyjne również cechują się dość długim okresem kredytowania, ale dzięki temu wymagane miesięczne opłaty są o wiele niższe. W przypadku jakichkolwiek problemów o rozsądniejsze okazuje się rozłożenie spłacania w czasie.

Jak widać, możliwe jest znalezienie rozwiązania z każdej, trudnej sytuacji, związanej z problemami ze spłacaniem kredytu. Ważne jest poleganie na rozsądku i szukanie sposobu racjonalnego, pomagającego nam w regulacji zobowiązań i jak najszybszym zniknięciu z rejestru dłużników BIK.

czwartek, 14 listopada 2013

Zbliżające się Święta to dla wielu osób synonim wolnych dni, spędzonych z rodziną. Magia Świąt pozwala nam chociaż na chwilę odciąć się od rzeczywistości i pobyć z najbliższymi. Niestety, nawet w okresie poprzedzającym Święta nie można zapomnieć o wydatkach, jakie nas czekają. Święta to bowiem nie tylko rodzinne spotkania, przygotowanie potraw, ale również zrobienie zakupów i kupienie prezentów.

Za co sfinansować niezbędne, świąteczne zakupy?

Skąd wziąć pieniądze na wymarzone podarki dla najbliższych, skoro stale brakuje nam gotówki na podstawowe wydatki?

Przez to wszystko Święta tracą swój urok, pozostawiając miejsce na obawy o to, czy uda się nam wszystko zorganizować i kupić bliskim prezenty, o jakich marzą. Owszem, z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, można na przykład urządzić rodzinną wigilię i podzielić się przygotowywaniem potraw. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość, ponieważ dziś wiele rodzin spędza święta na wyjeździe, na przykład za granicą. W kwestii prezentów można zdecydować się na podarki tańsze czy ręcznie robione. Niestety, dla rodzica nie ma nic gorszego niż zobaczenie zawodu w oczach dziecka. Sprawienie radości bliskiej osobie pozwala nam poczuć się doskonale: czujemy się jak Święty Mikołaj, który spełnia marzenia i cena prezentu zostaje zepchnięta na dalszy plan.

Sprawdzonym sposobem na pozyskanie dodatkowej gotówki przed Świętami jest wzięcie szybkiego kredytu lub pożyczki. Do wyboru mamy produkty bankowe oraz usługi, oferowane przez szereg instytucji pozabankowych.

Szybka pomoc z banku w sprawie świątecznych pożyczek

Jeśli zdecydujemy się na dodatkową gotówkę z banku, możemy wziąć zarówno kredyt jak i pożyczkę. Szybki kredyt gotówkowy jest doskonałym pomysłem dla osób, którym marzy się bezpieczne pożyczenie pieniędzy i jasne warunki podpisanej umowy. Każdy kredyt poprzedzony jest stosowanymi formalnościami, które mają na celu uwiarygodnienie danego klienta i sprawdzenie jego wypłacalności. Nawet w przypadku szybkiego kredytu gotówkowego sprawdza się zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Taki zabieg ma na celu ustalenie jego wypłacalności.

Kredyt gotówkowy jest formą umowy pomiędzy bankiem a jego klientem. Umowa jest spisywana i reguluje wszelkie istotne kwestie, związane z kredytem, takie jak jego wysokość, okres kredytowania, wielkość raty czy przeznaczenie kredytu. Kredyt gotówkowy można spożytkować na dowolny cel, ale zazwyczaj należy go zaznaczyć w umowie. W przypadku świątecznych wydatków kredyty zazwyczaj nie są bardzo wysokie, więc osoby posiadające stałe zatrudnienie i czystą historię kredytową nie powinny mieć problemu z otrzymaniem gotówki. Decydując się na kredyty bankowe, weźmy poprawkę na związane z nimi formalności. Warto więc zacząć starania się o kredyt odpowiednio wcześniej.  

Kolejną propozycją banków są pożyczki gotówkowe. Są oprocentowane, a ich udzielenie wiąże się z podpisaniem umowy. Zazwyczaj jednak wszystko odbywa się nieco szybciej, wiele pożyczek bankowych możemy dziś wziąć przez Internet, za pośrednictwem strony firmowej danego banku. Pożyczki są również często niżej oprocentowane niż kredyty, co sprawia, że błyskawicznie zyskują zwolenników, szukających rozwiązanie jak najbardziej atrakcyjnego.

Chwilówki na święta

Kolejną propozycją dla osób, które potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki przed świętami są pożyczki chwilówki, udzielane przez szereg parabanków. Instytucje pozabankowe udzielają wysokooprocentowanych pożyczek na dowolny cel i to bez sprawdzania historii kredytowej w BIK. Taka pożyczka to szansa dla osób, które z różnych powodów nie mają możliwości uzyskania kredytu bankowego. Utrudniony dostęp do produktów bankowych mają osoby zadłużone, bezrobotni, single czy osoby pracujące na umowę zlecenie.

Dlaczego warto wziąć pożyczkę lub kredyt na święta?

Jaki sens ma zadłużanie się przed Świętami?

Czy to dobrze wchodzić w Nowy Rom z długiem w banku lub innej instytucji?

Te lub inne, podobne wątpliwości nachodzą wiele osób, które zastanawiają się nad wzięciem w banku czy parabanku pożyczki na święta. Wadami tego rozwiązania są kwestie przytoczone w powyższych pytaniach, czyli zadłużenia się przed Świętami oraz wkraczanie w Nowy Rok z niespłaconym zobowiązaniem.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczka, jaką zaciągamy na świąteczne wydatki zazwyczaj nie jest duża. Te kilka tysięcy złotych, rozłożone na raty, spłacimy w ciągu niecałego roku i zapomnimy o tym, że wspomagaliśmy się w ten sposób. Jeszcze jakiś czas temu branie pożyczki było ostatecznością, dziś wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłoby nie mieć kredytu na dom czy samochód.

Szybka pożyczka jest sposobem na rozwiązanie wielu problemów, w tym wypadku: zaplanowania i zorganizowania prawdziwych, rodzinnych świąt. Za pożyczone pieniądze można zrobić zakupy, przystroić dom czy mieszkanie oraz kupić prezenty. Być może gotówki starczy również na imprezę Sylwestrową czy zorganizowanie zabawy w domu dla rodziny i przyjaciół.

wtorek, 12 listopada 2013

Wiele osób obawia się złożenia wniosku o kredyt, ponieważ nie wie, jak wygląda cała procedura, jak długo trwa i na czym polegają poszczególne kroki. Warto na spokojnie prześledzić etapy starania się o kredyt, aby wiedzieć, czego się spodziewać.

Krok 1: spotkanie z doradcą kredytowym

Pierwszym krokiem w procesie starania się o kredyt jest spotkanie z doradcą kredytowym. Wiele osób unika tego kroku, ale jest on niezbędny. Doradca uporządkuje naszą wiedzę na temat kredytów oraz operacji związanych ze staraniem się o ich przyznanie.

Specjalista pomoże nam ustalić wskaźnik zdolności kredytowej oraz wybrać rodzaj kredytu, jaki mamy szanse otrzymać. W czasie takiego spotkania możemy również zadawać pytania, w celu rozwiania naszych wątpliwości, związanych z wzięciem kredytu.

Krok 2: wybranie banku

Gdy wiemy już, jaki kredyt chcemy uzyskać, przychodzi czas na odwiedzanie instytucji bankowych. Warto udać się do kilku banków w celu ustalenia naszej zdolności kredytowej poprzez przeprowadzenie profesjonalnej analizy oraz zapoznanie się z ofertą kredytową tych instytucji. Dzięki temu możemy świadomie zdecydować, jakie banki bierzemy pod uwagę i do jakich instytucji skierujemy swoje wnioski o kredyt. Nie musimy oczywiście ograniczać się do jednego banku, znacznie lepszym rozwiązaniem jest złożenie kompletu dokumentów w kilku instytucjach.

Krok 3: podpisanie umowy przedwstępnej

Po wybraniu odpowiednich instytucji, w jakich chcemy wziąć kredyt, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej. Jest ona podstawą całej transakcji, pozwala na wyszczególnienie jej stron, warunków zawarcia oraz kwoty kredytu.

Krok 4: kompletowanie dokumentów

Kolejnym etapem jest zbieranie dokumentów, które są niezbędne do przyznania kredytu. Najważniejszy jest oczywiście wniosek kredytowy. Niezbędne jest również złożenie dokumentów dodatkowych, takich jak zaświadczenie z pracy, pismo z US i ZUS oraz wypełnione PIT-y. jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług doradcy możemy liczyć na jego pomoc w momencie kompletowania i wypełniania dokumentów finansowych, niezbędnych do starania się o kredyt.

Krok 5: składanie wniosku o kredyt

Gdy dokumenty są już skompletowane, przychodzi czas na złożenie wniosku w banku. W tym momencie rusza machina operacji bankowych, które mają na celu wydanie decyzji kredytowej.

Krok 6: oczekiwanie na decyzję kredytową

Ten etap jest najtrudniejszy dla wielu kredytobiorców, kojarzy się z długim czekaniem i niepewnością. Niestety ten krok jest konieczny, a czas potrzebny jest na przeprowadzenie dokładnej analizy złożonych dokumentów w celu określenia wiarygodności danego kredytobiorcy. Bank występuje również z wnioskiem do Biura Informacji Kredytowej w celu uzyskania raportu, dotyczącego historii kredytowej klienta. Czasem niezbędne jest doniesienie dodatkowych dokumentów, w zależności od wymagań konkretnego banku. Jeśli złożyliśmy wniosek w kilku bankach, czekamy na odpowiedź z każdego z nich. Wtedy możemy podjąć ostateczną decyzję, który bank wybierzemy.

Krok 7: podpisanie umowy kredytowej i dodatkowych dokumentów w zależności od rodzaju kredytu

Gdy ostatecznie podjęliśmy decyzję, w jakim banku chcieliśmy wziąć kredyt i decyzja okazała się pozytywna, przystępujemy do podpisania umowy kredytowej. W zależności od rodzaju kredytu, często wymagane jest również podpisanie innych dokumentów, na przykład podczas podpisywania umowy o kredyt mieszkaniowy, niezbędne jest podpisanie aktu notarialnego.

Krok 8: oczekiwanie na pieniądze

Ostatni krok jest chyba najbardziej przyjemny, ponieważ czekamy już tylko na przelew z banku. Gdy otrzymamy pieniądze, możemy przeznaczyć je na cel, który jest ustalony poprzez rodzaj kredytu, na przykład na mieszkanie czy samochód. W przypadku kredytów gotówkowych, możemy dowolnie rozdysponować posiadane środki.

Dzięki przeanalizowaniu wszystkich tych etapów, staranie się o kredyt staje się operacją bardziej znaną i tym samym o wiele bardziej przyjazną.

Czym jest zdolność kredytowa

Gdy staramy się o przyznanie kredytu, natrafiamy na wiele pojęć, związanych z branżą finansową. Jednym z nich jest zdolność kredytowa. Jest to zdolność danej jednostki do spłacania zaciągniętego zadłużenia z odsetkami w wyznaczonym czasie.  Zdolność kredytowa może dotyczyć zarówno osoby prywatnej jak i każdego podmiotu gospodarczego.

Zdolność kredytowa a zaciąganie kredytu

Posiadanie zdolności kredytowej jest koniecznym warunkiem uzyskania kredytu bankowego. Przed zawarciem umowy z klientem, bank dokładnie sprawdza jego zdolność kredytową, aby mieć pewność, że jest to osoba lub firma wiarygodna i wypłacalna.

Co wpływa na zdolność kredytową

Na zdolność kredytową ma wpływ wiele czynników. Najważniejszym jest oczywiście wysokość dochodów, jakie osiągane są przez potencjalnego kredytobiorcę. Sprawdzane są zarówno źródła dochodów jak i systematyczność ich uzyskiwania. Dla przykładu: większą zdolnością kredytową może się pochwalić osoba, która posiada stałą pracę niż ktoś, kto pracuje na umowę zlecenie, nawet, jeśli zarobki tej drugiej osoby są wyższe. Dla banku jednak większą wiarygodnością odznacza się pracownik etatowy, ponieważ jego źródło dochodu jest pewniejsze, a same wpływy: bardziej regularne.

Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na zdolność kredytową, są wcześniejsze i aktualne obciążenia finansowe danej osoby czy podmiotu gospodarczego. Brane są pod uwagę spłacane kredyty, pożyczki i inne zadłużenia. Istotne są zarówno rodzaj kredytu jak i jego wysokość, okres kredytowania oraz dotychczasowe spłacanie zadłużeń. Przy analizowaniu zdolności kredytowej dokładnie sprawdzana jest historia kredytowa potencjalnego kredytobiorcy.

Nie bez znaczenia są również wiek klienta, liczebność członków jego gospodarstwa domowego oraz dodatkowe zabezpieczania kredytu, jakie posiada. Mogą to być nieruchomości, posiadane lokale użytkowe, działki budowlane czy ziemia.

Jak ustala się zdolność kredytową

Zdolność kredytową ustala się poprzez przeprowadzenie profesjonalnej analizy kredytowej. Dzieli się ona na analizę ilościową, jakościową oraz punktową.

Analiza ilościowa ma na celu sprawdzenie regularności oraz stabilności uzyskiwanych dochodów, co ma być gwarancją spłaty zaciągniętego kredytu. W celu przeprowadzenia rzetelnej analizy ilościowej, klient musi dostarczyć do banku komplet dokumentów, który pozwoli na zobrazowanie jego aktualnej sytuacji finansowej.

Analiza jakościowa ma na celu zapoznanie się z cechami klienta, które mogą mieć wpływ na terminowe spłacanie przez niego zobowiązań. Analizie poddane zostają między innymi cechy klienta, takie jak jego stan cywilny, wiek, liczba członków gospodarstwa domowego, sytuacja mieszkaniowa i majątkowa, zajmowane stanowisko i staż pracy, posiadane wykształcenie czy forma zatrudnienia. Istotne jest również zapoznanie się z historią dotychczasowego zaciągania i spłacania zadłużeń. Niezbędne jest dokładne poznanie historii kredytowej potencjalnego klienta. Bank musi wiedzieć jak wiele i jakich zadłużeń zaciągała dana osoba czy firma. Cenne są informacje na temat terminowości ich spłacania. Analizie jakościowej podlegają również cechy kredytu, o jaki stara się klient. Pod uwagę bierze się jego kwotę oraz okres kredytowania, ale i wkład własny klienta oraz ewentualne zabezpieczenia, jakie posiada, między innymi ziemię czy nieruchomości.

Kolejnym etapem jest przeprowadzenie analizy punktowej. Polega ona na ocenianiu punktowym cech ilościowych oraz jakościowych. Analizie podlegają najbardziej znaczące cechy, które mogą mieć istotny wpływ na spłacanie zadłużenia. Każda cecha posiada odpowiednią ilość punktów i na tej podstawie oblicza się zdolność kredytową danego klienta.

Każda osoba może samodzielnie oszacować swoją zdolność kredytową dzięki nowoczesnym kalkulatorom, które dostępne są w Internecie. Należy wpisać tam informacje na temat miesięcznego dochodu netto, kwot aktualnych zobowiązań oraz żądanej sumie kredytu. System błyskawicznie oblicza zdolność kredytową, ale należy wykorzystywać ją głównie w celach poglądowych.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

W momencie starania się o kredyt musimy zadbać o to, aby nasza zdolność kredytowa była jak największa. Jest kilka technik, pozwalających na poprawienie wskaźnika zdolności kredytowej.

Pierwsza z nich to zmiana warunków kredytowania. Gdy zdecydujemy się na mniejszą kwotę, może okazać się, że dla banku jesteśmy wiarygodni i kredyt zostanie nam udzielony. W przypadku, gdy zmniejszenie kredytu nie wchodzi w grę, możemy zdecydować się na wydłużenie czasu kredytowania. Takie rozwiązanie podwyższa niestety wartość całego kredytu poprzez naliczanie odsetek do większej ilości rat, ale jednocześnie pozwala na uzyskanie niższej raty, co pozytywnie wpływa na zdolność kredytową danej osoby.

Kolejnym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej jest spłacenie poprzednich zobowiązań. Warto zrezygnować również z posiadania nieużywanych kart kredytowych. Dzięki temu mamy znacznie większą szansę na uzyskanie oczekiwanego kredytu.