Blog > Komentarze do wpisu

Kredyty konsolidacyjne i konsolidacja długów

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje na kredyt. Zadłużamy się, by kupić mieszkanie, samochód, a także, aby sprawić sobie i bliskim przyjemność, np. pojechać na wymarzone wakacje. Często zadłużenie staje się jednak tak duże, że trudno jest je spłacić. Z pomocą przychodzą wówczas kredyty konsolidacyjne.

Co to jest konsolidacja długów?

Konsolidacja długów, to nic innego, jak połączenie kilku kredytów w jeden. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w momencie konsolidacji długów, płaci się mniejsze raty, a jednocześnie wydłuża się okres kredytowania. Konsolidacji mogą podlegać nie tylko zaciągnięte kredyty, ale również karty kredytowe, czy debety na koncie. Obecnie niemalże wszystkie banki kuszą atrakcyjnymi kredytami konsolidacyjnymi. Bank BPH oferuje np. długi okres kredytowania, nawet do 40 lat, PKO Bank Polski proponuje z kolei możliwość zawieszenia jednej raty w ciągu roku, a Alior Bank zachęca prowizją 0 procent.

Decydując się na najlepszy kredyt konsolidacyjny warto jednak szczegółowo zapoznać się z informacjami na jego temat. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wyróżniamy dwa typy kredytów konsolidacyjnych: hipoteczny i gotówkowy. Ten pierwszy jest o wiele bardziej korzystny i polecany jest szczególnie osobom, które posiadają już kredyt hipoteczny i chcą do niego dołączyć również swoje inne zadłużenia. Dzięki temu uzyskają oni dłuższy okres spłaty i mniejsze oprocentowanie. Z kolei osoby, które zdecydują się na konsolidacyjny kredyt gotówkowy, powinny się nad tym dokładnie zastanowić, ponieważ taki kredyt udzielany jest na zdecydowanie gorsze oprocentowanie. Plusem jest jednak to, że bank wymaga  żadnego zabezpieczenia.

Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Atrakcyjny kredyt konsolidacyjny to świetne rozwiązanie dla osób, które mają problem ze spłaceniem wszystkich swoich zadłużeń. Należy jednak pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to nie to samo, co oddłużanie i nie jest dostępny dla osób zadłużonych. Największe korzyści z kredytu konsolidacyjnego będą czerpały na pewno osoby, które mają już kredyt hipoteczny. Mogą oni wówczas liczyć na atrakcyjne oprocentowanie. Poza tym skuteczna konsolidacja długów wiąże się z mniejszymi opłatami za przelewy i większym komfortem psychicznym. Nie trzeba bowiem pamiętać o różnych terminach spłaty wielu długów, ponieważ wszystko spłacane jest w jednej racie.

Niektóre osoby sprzeciwiają się kredytom konsolidacyjnym, twierdząc, że nie warto wydłużać okresu spłaty kredytu. Czasami jest to jednak jedyne wyjście, jeżeli ma się zbyt wiele długów, których nie można spłacić. Ponadto warto pamiętać o tym, że kredyty konsolidacyjne są narzędziem mającym ułatwić spłatę zadłużeń, nie są więc ryzykowne, jeżeli zostaną właściwie wykorzystane. 

jak oszczędzać pieniądze

czwartek, 24 lipca 2014, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: