Blog > Komentarze do wpisu

Jak wyjść z długów?

Bardzo dobrym pomysłem jest zapisywanie każdego wydatku (paragonów, faktur itp.), a następnie ich analiza co jakiś czas. Być może dzięki temu uda nam się wyjść z długów, a w przyszłości założyć lokatę z oszczędności.

Jak wyjść z długów? Odpowiednio zarządzać budżetem. Zarządzanie budżetem domowym w dzisiejszych czasach jest niezwykle trudne. Jest wiele wydatków i nie zawsze wystarczająco dużo środków. W takiej sytuacji zazwyczaj sięgamy po pożyczki - nie tylko od przyjaciół, ale także od banków czy innych instytucji. Co zrobić, żeby tego uniknąć? Czego należy przestrzegać, aby potem nie zadawać sobie pytania: jak wyjść z długów? Dowiesz się czytając ten artykuł.

Jak wyjść z długów sprawnie i skutecznie

Wpaść w długi jest w dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo, stosunkowo trudniej jest natomiast wyjść z długów. Najprostszym sposobem na to, jak unikać długów jest rozsądne podejście do gospodarowania i zarządzania pieniędzmi. Oczywiście zarządzanie domowym budżetem nie należy do najłatwiejszych. Zawsze znajdą się nieprzewidziane wydatki, inwestycje, a ilość środków finansowych do dyspozycji jest ograniczona. Nierzadko też środki finansowe, pozostałe do dyspozycji, są relatywnie niższe niż suma rat pożyczek i kredytów, jakie przyszło nam spłacać na skutek nieodpowiedzialnych albo wymuszonych sytuacją życiową decyzji.

Skąd wziąć pieniądze na spłatę pożyczki

W dużej ilości przypadków pierwsze, co przychodzi do głowy w takiej sytuacji, to wziąć pożyczkę na dowód, pożyczkę bez BIK czy zaciągnąć tym podobne długi. Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż to tylko pogorszy sytuację dłużnika. Spłacanie jednego długu drugim to najgorszy z możliwych sposobów wyjścia z długów. Zamiast zatem zaciągać kolejne zobowiązania, lepiej zastanowić się nad optymalizacją finansów domowych i bardziej racjonalnym ich wykorzystywaniem.

Przede wszystkim, mając długi u wielu wierzycieli, należy zastanowić się nad pożyczką albo kredytem konsolidacyjnym. Po co płacić kilka rat o różnej wielkości, skoro można tylko jedną, a jak wynika z badania rynku, kredyty konsolidacyjne są znacznie tańsze niż kilka długów w kilku źródłach. Oczywiście oferty kredytów konsolidacyjnych posiada w swojej ofercie praktycznie każdy bank, ale też duża ilość parabankowych instytucji finansowych. O ile kwestia pożyczki bankowej sprowadza się do rozeznania, który bank ma najmniejszą prowizję i najmniejsze koszty poboczne, tak w wypadku kredytów chwilówek, kredytów na dowód i tym podobnej pomocy finansowej warto rozważyć, czy całkowity koszt takiego kredytu nie okaże się dużo większy niż zaciągnięta pożyczka.

jak wyjść z długówGospodarowanie pieniędzmi sprowadza się głownie do racjonalnego ich wydawania. Jak to mówią: nie jest bogaty ten, kto dużo zarabia, ale ten, kto mało i rozsądnie wydaje. Warto zatem zastanowić się, które z naszych wydatków są zbędne (być może nie warto co drugi dzień stołować się na mieście, skoro posiłki przyrządzone w domu są znacznie tańsze), które z tych wydatków można ograniczyć a na które nie zaciągać kolejnych długów.

wtorek, 22 lipca 2014, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: