Blog > Komentarze do wpisu

Jak wyczyścić historię w BIK?

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób stara się o kredyt. Niestety czasami jest to niemożliwe, nie tylko ze względu na słabą zdolność kredytową, ale również na negatywną historię w BIK. Trafiają tam informacje o zaciągniętych kredytach, debetach na koncie, czy kartach kredytowych. Jeżeli historia kredytowa jest pozytywna, wówczas może być bardzo pomocna w uzyskaniu kolejnej pożyczki. Niestety nie zawsze tak jest. Są jednak sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem i usunąć złe wpisy w BIK-u. 

Co to jest BIK - Biuro Informacji Kredytowej

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej powstało po to, żeby dostarczać bankom, przedsiębiorcom i klientom indywidualnym informacji na temat historii kredytowych konkretnych osób. Bank może więc w każdym momencie sprawdzić, czy osoba, która właśnie ubiega się o kredyt jest godna zaufania. W BIK znajdują się bowiem informacje na temat spłaconych i niespłaconych kredytów oraz przeterminowanych rat. Dzięki pozytywnej historii w BIK można pokazać bankowi, że jest się osobą godną zaufania. Jeżeli natomiast w historii znajdą się jakieś negatywne wpisy, bank może odmówić udzielenia kredytu. W związku z tym wiele zastanawia się, jak usunąć historię w BIK?

Jak wyczyścić historię w BIK samodzielnie?

Podczas podpisywania umowy kredytowej klient zazwyczaj wyraża zgodę na przetworzenie danych osobowych. Na tej podstawie informacje o zaciągniętych kredytach trafiają też do BIK. Jednym ze sposobów usunięcia wpisów w  BIK jest więc cofnięcie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Problem pojawia się wówczas, gdy klient spóźnia się ze spłatą kredytu ponad 60 dni. W tym momencie zgoda na przetwarzanie danych osobowych nie jest potrzebna i informacja o kredytach dalej widnieje w BIK.

Każdy klient może również ubiegać się o usunięcie negatywnych wpisów w BIK, wówczas gdy spłacił wszystkie pożyczki i kredyty (może sam się dowiedzieć, jak usunąć historię z BIK). Powinien wtedy złożyć on odpowiednie pismo do banku. Ten z kolei może rozpatrzyć takie pismo pozytywnie lub negatywnie. Drugi przypadek ma miejsce wówczas, gdy klient wykazuje tendencje do niespłacania kredytów i innych zapożyczeń. Jeżeli bank odmówi wykreślenia wpisu z BIK, ma prawo do przechowywania danych klienta przez 5 lat.

Jak usuwa historię z BIK doświadczona firma?

Jak usunąć historię w BIK? To częste pytanie kierowane do wielu firm, zajmujących się czyszczeniem historii kredytowej. Okazuje się, że takie firmy świadczą zazwyczaj usługi podobne do tych opisanych powyżej, ale w imieniu swojego klienta. Firmy te oferują pobranie z BIK raportu na temat konsumenta i przeanalizowanie jego historii kredytowej. Nie jest to jednak nic szczególnego, ponieważ każda osoba może raz na pół roku poprosić BIK o udostępnienie takiego raportu. Co więcej jest to bezpłatne. Oprócz tego, kancelarie prawne lub inne firmy zajmujące się usuwaniem wpisów w BIK, wysyłają prośbę do BIK o restrukturyzację długu i zawarcie ugody. Taką czynność również może wykonać każdy klient samodzielnie. Za usunięcie jednego wpisu z BIK trzeba zapłacić nawet 500 zł. Do tego dochodzi jeszcze opłata związana z wystawieniem notarialnego pełnomocnictwa. Dla wielu osób może być to znacząca kwota, tym bardziej jeśli do usunięcia jest więcej niż jeden wpis. 

jak wyczyścić bik

środa, 23 lipca 2014, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: