Blog > Komentarze do wpisu

Kredyty, pożyczki, finanse dla seniorów

Osoby starsze jeszcze do niedawna nie korzystały z oferty banków i innych instytucji finansowych. Obecnie stają się jedną z najważniejszych grup klientów tych placówek.

Banki kierują do nich ofertę kont osobistych, lokat, funduszy inwestycyjnych i kredytów, zarówno gotówkowych jak i hipotecznych.

Konta bankowe 50+

W wielu bankach można spotkać się z oferta kont osobistych, specjalnie przystosowanych do potrzeb osób po 50 roku życia. Konta dla seniorów można zakładać i obsługiwać zarówno przez Internet jak i za pośrednictwem placówki bankowej. Osoby starsze nie były dawniej przekonane do tego typu produktów, ale dziś coraz chętniej gromadzą swoje oszczędności na wygodnych w użytkowaniu rachunkach bankowych.

Lokaty i fundusze emerytalne

Lokaty dla seniorów są doskonałym rozwiązaniem w przypadku chęci zgromadzenia większej sumy pieniędzy i odłożenia jej na jakiś cel, na przykład pomoc finansową dla wnuków czy wyjazd na zagraniczną wycieczkę. Banki wystosowują do seniorów również imponującą ofertę funduszy emerytalnych.

Kredyty dla seniorów

Emeryci mogą w banku wziąć również kredyt. Coraz więcej tego typu instytucji ofertuje atrakcyjne kredyty dla osób dojrzałych, dostępne już od bardzo niskiego dochodu. Są to zazwyczaj kredyty krótkoterminowe i nisko oprocentowane. Udziela się ich na nieduże kwoty. Seniorzy mogą starać się o kredyty gotówkowe, nieco trudniej jest im dostać długoterminowy kredyt hipoteczny rozłożony na 20 czy 30 lat. Banki zwyczajnie obawiają się, że senior nie zdąży spłacić zaciągniętego zadłużenia.

Pożyczki dla seniorów

Osoby dojrzałe mogą również liczyć na ofertę wielu instytucji pozabankowych. Oferują one pożyczki bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, co pozwala na szybkie podjecie gotówki na dowolny cel. Taką decyzję należy jednak dobre przemyśleć i przekalkulować możliwości spłaty zaciągniętego zobowiązania. Chwilówki są najczęściej wyżej oprocentowane niż kredyty czy pożyczki bankowe.

Odwrócona hipoteka

Produktem dla seniorów, które coraz bardziej zyskują na popularności jest odwrócona hipoteka, proponowana przez szereg funduszy hipotecznych.

Odwrócona hipoteka jest produktem finansowym, skierowanym do osób po 65 roku życia z zastrzeżeniem, że klient jest właścicielem nieruchomości. Ma formę umowy, zawieranej między seniorem a danym funduszem hipotecznym. Senior, który posiada nieruchomość daje instytucji prawo do posiadania jej po jego śmierci. W zamian za to otrzymuje dożywotnią rentę hipoteczna, wypłacaną w regularnych odstępach czasu. Wysokość tych świadczeń jest uzależniona między innymi od wartości danej nieruchomości, ale również od wieku beneficjenta. Renta waha się w granicach od kilkuset do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto zaznaczyć, że jest to kwota wolna od podatku dochodowego, a senior do końca życia może korzystać z posiadanej nieruchomości: mieszkać w niej lub ją wynajmować. Wypłacana renta hipoteczna może być wykorzystywana na dowolny cel, na przykład na wypadki bieżące, opłacenie leków, zatrudnienie opiekunki, pielęgniarki czy ogólną poprawę jakości życia osoby starszej. Jest to również sposób na odciążenie finansowe innych członków rodziny.

Jeśli mieszkanie lub dom obciążone są innymi świadczeniami, na przykład kredytem hipotecznym, również możliwe jest skorzystanie z usługi odwróconej hipoteki i pobierania renty hipotecznej. Tego typu sprawy omawia się bezpośrednio z doradcami w funduszach hipotecznych. 

Umowę można w każdej chwili wypowiedzieć, co oznacza, że senior odzyskuje prawo do ustalenia, kto będzie dysponował nieruchomością po jego śmierci. Warunkiem zerwania umowy jest jednak zwrócenie pobranej renty oraz kosztów przeprowadzenia transakcji.

Mnogość produktów dla seniorów

Seniorzy mogę liczyć na rozbudowana ofertę produktów finansowych, które są kierowane właśnie dla nich. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą, który je rozwieje i podpowie, jaki produkt będzie najodpowiedniejszy, biorąc pod uwagę sytuację finansową, materialną i potrzeby danego klienta.

czwartek, 09 stycznia 2014, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/03/25 20:19:50
Okresy się przekształcają, więc spróbujmy nie szacować swoich pitw sposób tradycyjny. Jakby ktoś sobie nie uzmysławiałem to stanowią porządne
program pit