Blog > Komentarze do wpisu

Kredyt – czy da się z nim żyć?

Zapewne po lekturze tego artykułu niejeden czytelnik spojrzy na życie z kredytem o wiele inaczej. Nie będzie to już życie z lękiem, czy uda się nam spłacić zadłużenie, ale sposób na spełnienie swoich marzeń bez oczekiwania na uzbieranie określonej kwoty pieniędzy.

Obecnie banki podchodzą do spłaty kredytu niezwykle elastycznie. Spłacanie jest dopasowane do możliwości finansowych klienta, zarówno pod względem długości okresu kredytowania jak również wysokości raty. Banki proponują także wiele wygodnych rozwiązań w przypadku wystąpienia jakichkolwiek trudności podczas okresu kredytowania. Takie podejście banków sprawia, że klient patrzy na życie z kredytem o wiele spokojniej. Jeśli wcześniej tego typu produkty były ostatecznością, dziś są jedną z alternatyw i możliwością bardzo często i chętnie wykorzystywaną. Aby jednak móc spokojnie żyć z wziętym kredytem, musimy dobrze przemyśleć decyzję o skorzystaniu z tego typu produktu bankowego.

Życie na kredyt nadal ma w naszym społeczeństwie dość negatywne konotacje. Kredyt kojarzy się nam z wysokim zadłużeniem, które będziemy musieli spłacać przez wiele lat. Jest to o tyle stresujące, że nie mamy żadnej gwarancji, że nasza sytuacja materialna na przestrzeni lat pozwoli nam na spłacenie kredytu do końca. Nie mniej jednak wiele osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ ma już dość oczekiwania na moment, gdy będzie je stać na kupno samochodu, mieszkania czy na wymarzone wakacje.

Jak żyć z kredytem?

Coraz większa dostępność kredytów oraz rosnąca ilość zwolenników tych produktów każe nam zastanowić się nad tym jak żyć z kredytem. Wiele osób ma o tym dość nieprawdzie wyobrażenia, uważa bowiem, że życie z kredytem to ciągłe zamartwianie się o to, za co spłacimy kolejną ratę. Warto jednak pamiętać o tym, że bank nie udzieli kredytu osobie, która, jego zdaniem, nie jest w stanie go spłacić. Oznacza to, że przed udzieleniem kredytu instytucja bankowa starannie sprawdza zdolność kredytową klienta oraz jego wiarygodność. Pod uwagę brane są takie czynniki jak wysokość zarobków, poprzednie i aktualne zobowiązania, sytuacja bytowa i materialna oraz wiek kredytobiorcy. Zintegrowanie tych czynników sprawia, że bank ma czytelny obraz zdolność kredytowej danego klienta. Do jego wypłacalności dopasowywana jest wysokość kredytu. Tego typu produkty bankowe są więc udzielane pod kątem możliwości finansowych kredytobiorcy.

Problemy ze spłatą kredytu

Skoro kredyty są udzielane w zgodzie z możliwościami finansowymi klientów banków, w początkowym okresie kredytowania raty zazwyczaj spłacane są regularnie. Trudności zaczynają się w momencie pojawienia się nieprzewidzialnych, pilnych wydatków, utraty pracy lub innych zdarzeń losowych. To właśnie tej sytuacji obawia się każdy kredytobiorca: utraty możliwości spłacania kredytu. Okazuje się jednak, że nawet z tak trudnego położenia można wyjść i to na kilka sposobów.

Pierwszym z nich jest wzięcie pożyczki na spłatę kredytu. Jest to rozwiązanie dość popularne, ale jednocześnie ryzykowne. Nie mamy bowiem gwarancji, że po spłacie kredytu nasza sytuacja poprawi się na tyle, że będzie możliwe bezproblemowe spłacenie pożyczki. Ten sposób wyjścia z tarapatów jest trafiony w przypadku przejściowych kłopotów ze spłacaniem kredytu.

Zawsze możemy również udać się do banku i wyjaśnić sytuację. Być może instytucja zaproponuje nam atrakcyjne rozwiązanie, satysfakcjonujące obie strony. Możliwe jest bowiem zawieszenie spłacania kredytu lub umorzenie długu. Zawieszenie jest możliwe w przypadku wystąpienia nagłej, trudnej sytuacji, uniemożliwiającej regularne spłacanie rat. Zawieszenie jest czasowe i zależne od wagi zaistniałego problemu. Ten proces zazwyczaj wydłuża czas spłaty kredytu. Jeśli jednak zdecydujemy się na wyższe raty po okresie zawieszenia, nasz kredyt zostanie spłacony w terminie. Z kolei umorzenie spłaty długu jest możliwe w przypadku udokumentowania niemożności jego spłaty. Przyczyną może być wypadek, który sprawił, że kredytobiorca jest niezdolny do pracy.

wtorek, 14 stycznia 2014, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: