Blog > Komentarze do wpisu

Jak starać się o kredyt bankowy

Staranie się o kredyt bankowy jest procesem wieloetapowym, obejmującym szereg operacji, mających na celu sprawdzenie wiarygodności klienta oraz dopełnienie formalności, niezbędnych przy udzielaniu kredytu. Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pomocy z banku, warto odpowiednio przygotować się do procesu starania się o kredyt, rozpoczynając przygotowania nieco wcześniej.

Kredyt: jaki i jak duży

Na początku musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy kredyt jest nam potrzebny? Jeśli tak, przychodzi pora na kolejne pytania, a mianowicie kwestie rodzaju oraz wysokości kredytu. Do wyboru mamy wiele rodzajów kredytów: kredy mieszkaniowy, kredyt na dom, kredyt samochodowy, kredyt na firmę i założenie własnej działalności gospodarczej czy kredyty specjalne. Są one adresowane do konkretnej grupy odbiorców, między innymi studentów, młodych małżeństw czy seniorów. Wysokość kredytu powinna być przez nas z góry ustalona, ale musi pozostać elastyczna. Warto zastanowić się również na wysokością ewentualnego wkładu własnego, bank patrzy na klientów, którzy go posiadają o wiele przychylniej.

Wybranie banków

Kolejny krok na naszej drodze do przyznania kredytu to wybór banków, w których chcemy się o niego starać. Warto dobrze zapoznać się z ofertami instytucji, porównywać je i wybrać kilka, które najbardziej nam odpowiadają. Na pierwszym miejscu powinnyśmy umieścić swój bank, w którym mamy otwarte konto. Banki o wiele łatwiej decydują się bowiem na przyznanie kredytu swojemu klientowi, który jest dla nich bardziej wiarygodny poprzez swoje zaangażowanie.

Przygotowanie do wzięcia kredytu

Kolejny etap to przygotowania do wzięcia kredytu. Mają one na celu zwiększenie naszej wiarygodności jako klienta oraz zdolności kredytowej, pozwalającej na pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.  Zdolność kredytowa jest budowana poprzez interakcję wielu czynników. Jednym z nich jest historia kredytowa, przechowywana w Biurze Informacji Kredytowej. Jest ona dostępna w postaci czytelnych raportów, uwzględniających dane na temat poprzednich zobowiązań danego klienta. Jeśli chcemy otrzymać kredyt, powinniśmy niezwłocznie spłacić wszystkie kredyty i pożyczki. Jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy skontaktować się z bankiem czy firmą pożyczkową w celu wynegocjowania ugody. Można również zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, który połączy wszystkie zobowiązania w jedno. W momencie starania się o kredyt warto również zlikwidować wszelkie, nieużywane karty kredytowe. Trzeba mieć na uwadze to, że każda taka karta odnotowywana jest w BIK i pogarsza naszą zdolność kredytową. Niezbędne jest także ustabilizowanie swojej sytuacji życiowej. Banki o wiele łaskawszym okiem patrzą na osoby w sformalizowanych związkach, pracujące na umowę na czas nieokreślony, posiadające własne mieszkanie czy dom oraz prowadzące spokojny, ustabilizowany tryb życia. Tacy klienci są dla instytucji o wiele bardziej wiarygodni, ponieważ dają bankowi gwarancję, że będą spłacać kredyt w terminie.

Spotkania z doradcami wybranych banków

Gdy już odpowiednio przygotujemy się do wzięcia kredytu, pospłacamy wszystkie zobowiązania i ustabilizujemy swoją sytuację życiową, przychodzi czas na kolejny krok, czyli skontaktowanie się w wybranymi bankami. Najlepszym wyjściem okazuje się zazwyczaj osobiste spotkanie z doradcą, który udzieli nam informacji na temat warunków, na jaki udzielony zostanie nam kredyt.

Kompletowanie dokumentacji i złożenie wniosku kredytowego

Kolejnym etapem jest kompletowanie dokumentacji oraz wypełnienie wniosku kredytowego. Jeśli chcemy mieć pewność, że wszystkie dokumenty zostały uzupełnione prawidłowo, skorzystajmy z pomocy specjalisty. Doradca pomoże nam w trudnych momentach, rozwieje wątpliwości, odpowie na nurtujące nas pytania oraz sprawdzi zgromadzone dokumenty przez złożeniem ich do banku.

Czekanie na decyzję kredytową

Ostatni etap wymaga od nas najmniejszej aktywności, oznacza bowiem czekanie na decyzję kredytową. Jeśli od początku dobrze przygotowaliśmy się do wzięcia kredytu, decyzja z pewnością okaże się pozytywna i będziemy mogli cieszyć się z pozyskanych środków.

piątek, 13 grudnia 2013, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: