Blog > Komentarze do wpisu

Etapy starania się o kredyt

Wiele osób obawia się złożenia wniosku o kredyt, ponieważ nie wie, jak wygląda cała procedura, jak długo trwa i na czym polegają poszczególne kroki. Warto na spokojnie prześledzić etapy starania się o kredyt, aby wiedzieć, czego się spodziewać.

Krok 1: spotkanie z doradcą kredytowym

Pierwszym krokiem w procesie starania się o kredyt jest spotkanie z doradcą kredytowym. Wiele osób unika tego kroku, ale jest on niezbędny. Doradca uporządkuje naszą wiedzę na temat kredytów oraz operacji związanych ze staraniem się o ich przyznanie.

Specjalista pomoże nam ustalić wskaźnik zdolności kredytowej oraz wybrać rodzaj kredytu, jaki mamy szanse otrzymać. W czasie takiego spotkania możemy również zadawać pytania, w celu rozwiania naszych wątpliwości, związanych z wzięciem kredytu.

Krok 2: wybranie banku

Gdy wiemy już, jaki kredyt chcemy uzyskać, przychodzi czas na odwiedzanie instytucji bankowych. Warto udać się do kilku banków w celu ustalenia naszej zdolności kredytowej poprzez przeprowadzenie profesjonalnej analizy oraz zapoznanie się z ofertą kredytową tych instytucji. Dzięki temu możemy świadomie zdecydować, jakie banki bierzemy pod uwagę i do jakich instytucji skierujemy swoje wnioski o kredyt. Nie musimy oczywiście ograniczać się do jednego banku, znacznie lepszym rozwiązaniem jest złożenie kompletu dokumentów w kilku instytucjach.

Krok 3: podpisanie umowy przedwstępnej

Po wybraniu odpowiednich instytucji, w jakich chcemy wziąć kredyt, przychodzi czas na podpisanie umowy przedwstępnej. Jest ona podstawą całej transakcji, pozwala na wyszczególnienie jej stron, warunków zawarcia oraz kwoty kredytu.

Krok 4: kompletowanie dokumentów

Kolejnym etapem jest zbieranie dokumentów, które są niezbędne do przyznania kredytu. Najważniejszy jest oczywiście wniosek kredytowy. Niezbędne jest również złożenie dokumentów dodatkowych, takich jak zaświadczenie z pracy, pismo z US i ZUS oraz wypełnione PIT-y. jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług doradcy możemy liczyć na jego pomoc w momencie kompletowania i wypełniania dokumentów finansowych, niezbędnych do starania się o kredyt.

Krok 5: składanie wniosku o kredyt

Gdy dokumenty są już skompletowane, przychodzi czas na złożenie wniosku w banku. W tym momencie rusza machina operacji bankowych, które mają na celu wydanie decyzji kredytowej.

Krok 6: oczekiwanie na decyzję kredytową

Ten etap jest najtrudniejszy dla wielu kredytobiorców, kojarzy się z długim czekaniem i niepewnością. Niestety ten krok jest konieczny, a czas potrzebny jest na przeprowadzenie dokładnej analizy złożonych dokumentów w celu określenia wiarygodności danego kredytobiorcy. Bank występuje również z wnioskiem do Biura Informacji Kredytowej w celu uzyskania raportu, dotyczącego historii kredytowej klienta. Czasem niezbędne jest doniesienie dodatkowych dokumentów, w zależności od wymagań konkretnego banku. Jeśli złożyliśmy wniosek w kilku bankach, czekamy na odpowiedź z każdego z nich. Wtedy możemy podjąć ostateczną decyzję, który bank wybierzemy.

Krok 7: podpisanie umowy kredytowej i dodatkowych dokumentów w zależności od rodzaju kredytu

Gdy ostatecznie podjęliśmy decyzję, w jakim banku chcieliśmy wziąć kredyt i decyzja okazała się pozytywna, przystępujemy do podpisania umowy kredytowej. W zależności od rodzaju kredytu, często wymagane jest również podpisanie innych dokumentów, na przykład podczas podpisywania umowy o kredyt mieszkaniowy, niezbędne jest podpisanie aktu notarialnego.

Krok 8: oczekiwanie na pieniądze

Ostatni krok jest chyba najbardziej przyjemny, ponieważ czekamy już tylko na przelew z banku. Gdy otrzymamy pieniądze, możemy przeznaczyć je na cel, który jest ustalony poprzez rodzaj kredytu, na przykład na mieszkanie czy samochód. W przypadku kredytów gotówkowych, możemy dowolnie rozdysponować posiadane środki.

Dzięki przeanalizowaniu wszystkich tych etapów, staranie się o kredyt staje się operacją bardziej znaną i tym samym o wiele bardziej przyjazną.

wtorek, 12 listopada 2013, poradykadrowe

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: